Prechod na euro sa v Tatrách zrealizuje počas návštevnej špičky

17.12.2008 Poprad

Vysoké Tatry 17. decembra (TASR) - Hotelieri a prevádzkovatelia ubytovacích zariadení vo Vysokých Tatrách sa pripravujú na vstup Slovenska do eurozóny o to dôslednejšie, že v období prechodu očakávajú návštevnú špičku.
Riaditeľ Združenia cestovného ruchu (ZCR) Vysoké Tatry Peter Chudý predpokladá, že všetky ubytovacie kapacity, čo je v tatranskom regióne asi 12.000 lôžok, budú obsadené.
\"V zmysle harmonogramu úloh podnikatelia už v lete nahlásili potrebu euromincí ale aj eurobankoviek, aby ich mali dostatok. Hotelové subjekty veria predovšetkým bankovému systému, že sa rýchlo preklopí. Nabádajú, aby väčšina klientov, ktorí prídu do Tatier, platila kartou. A na to je potrebné, aby sa rýchlo a bez problémov preklopil bankový systém a dokázal akceptovať tieto platby eurom po 1. januári 2009, \" povedal Chudý v rozhovore pre TASR.
Riaditeľ ZCR spomenul aj organizačné otázky, ktoré súvisia so zmenou meny, napríklad prípravu jedálnych či nápojových lístkov. Dosiaľ uvádzajú ceny najprv v slovenských korunách a potom v eurách. Po 1. januári 2009 budú musieť vymeniť lístky a cenníky tak, aby suma bola uvedená najprv v eurách. Podľa Chudého sú to však skôr kozmetické úpravy. \"To, že sa v súčasnosti nehovorí o nejakých výraznejších problémoch v súvislosti s prechodom na euro, je dobré a svedčí to o tom, že jednotlivé subjekty cestovného ruchu a hotelieri si tieto úlohy zobrali za svoje a postupne sa pripravujú, aby hostia, ktorí budú v Tatrách na prelome rokov, pocítili zmenu čo najmenej. \"
Na otázku, ako osobne vníma vstup Slovenska do eurozóny, Chudý odpovedal, že ako chlapec sníval o cestovaní po svete a rozmýšľal, či niekedy bude možné, aby vtedy ešte československá koruna bola voľne zameniteľná. \"Pre mňa je vstup do eurozóny naplnením tohto sna. Tak, ako sme sa postupne stali členmi Európskej únie a Schengenského priestoru, aj vstup do eurozóny je možno tým posledným krôčikom, kedy sa Slovensko stáva plnoprávnym členom spoločenstva. \"
V súvislosti s finančnou krízou vo svete a jej možným dopadom na cestovný ruch šéf ZCR konštatoval, že jej dôsledkom je i hospodárska recesia vo viacerých krajinách, čo bezprostredne súvisí aj s návštevnosťou regiónu a Slovenska. Podľa jeho slov sa podnikateľské subjekty sústredili na kvalitu služieb a oblasť propagácie, aby recesia a finančná kríza čo najmenej postihli tatranský región. Za negatívnu označil informáciu, že poklesne počet návštevníkov z Ruskej federácie, ktorí prilietajú chartrovými letmi. \"Hoci podiel týchto návštevníkov vo Vysokých Tatrách bol v porovnaní s Nízkymi Tatrami oveľa menší, snažili sme sa výpadok kompenzovať v susedných krajinách, najmä v Poľsku, Česku, ale aj na domácom slovenskom trhu komplexnou ponukou a balíčkami služieb za výhodné ceny. Sme radi, že rozhodujúce subjekty ako Tatranské lanové dráhy či Prvá tatranská vydávajú na túto zimu opäť spoločný skipas, \" zdôraznil Chudý.
Na otázku, kedy sa naplno rozbehne zimná sezóna, odpovedal, že už niekoľko rokov pretrváva trend, keď počas Vianoc prichádza menej hostí a ubytovacie kapacity v jednotlivých zariadeniach sú obsadené na 30 až 50 %. Najmä Slováci, ale napríklad aj Poliaci, trávia vianočné sviatky najradšej doma. Do lyžiarskych stredísk prichádzajú na obdobie novoročných sviatkov, kedy bývajú Vysoké Tatry plné. Aj súčasné avíza z hotelov naznačujú, že rozhodujúcu časť ubytovacích kapacít majú rezervované cestovné kancelárie alebo turistické agentúry. Postupne, ako sa blíži čas Vianoc a novoročných sviatkov, niektoré vracajú určitú časť kapacity, takže záujemcovia o zimný, novoročný alebo aj vianočný pobyt vo Vysokých Tatrách voľné miesta v ubytovacích zariadeniach určite nájdu.
 

Vyberte región

mark